menu
Історія бібліотеки загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. с. Лудин

Лудинська шкільна бібліотека бере початок із повоєнних літ. Після визволення території села від окупантів, у 1944 році школа відновила своє функціонування. На перших порах школа розміщувалася у звичайній сільській хаті, де було 2 класні кімнати та учительська. Фонд бібліотеки був невеликий, і займав кілька полиць в учительській.



Поступово, з часом виникла необхідність розширити приміщення і в 1950 році добудували кілька класних кімнат.

        Зі спогадів колишнього бібліотекаря, а в ті часи учня Киричука Степана Йосиповича у роки повоєнної відбудови було важке становище з підручниками. У класі з кількістю 27 учнів було 2 підручники російської мови. Один – у вчителя, і другий в одного з учнів. Підручники на той час коштували недешево, і батьки не в змозі були купувати їх своїм дітям. Весь потрібний матеріал конспектували у зошити. Стан забезпечення художньою літературою був дещо кращий, і учні із задоволенням читали ті книги, які були у школі.

У 1957 році у школу стали надходити художня, наукова та методична література. Разом з цим перед дирекцією постало питання необхідності виділення для  шкільної бібліотеки окремого приміщення. Для цього облаштували невеличку будівлю неподалік школи.


Першим бібліотекарем з 1957 року по 1960 р. працювала Радиховська Людмила Михайлівна, уродженка с. Рогожани, нині жителька м. Луцька.


Читачами шкільної бібліотеки стали одразу усі 159 учнів Лудинської школи. Бібліотекар згуртувала навколо себе найбільш активних читачів, які допомагали іншим учням у виборі книг. Готували виступи до свят, писали реферати по історії, які сприяли патріотичному вихованню молоді, збирали і оформляли папки тематичних газетних вирізок під назвою « Район на сторінках преси».



З 1960 по 1965 р. бібліотекарем працював Никитюк Федір Семенович.

   


   У школі він викладав уроки співів та малювання. Без його допомоги не обходилося жодне шкільне свято. Під його керівництвом працював гурток « Юні друзі бібліотеки», де учні оволодівали навиками роботи з книгою, вчилися користуватися довідковими матеріалами. Періодично звітували перед учнями школи про роботу гуртка з метою популяризації книг, та залученні до їх читання.

        Наприкінці 1965 року на цій посаді почав працювати Киричук Степан Йосипович, житель с. Лудин.



Окрім роботи у бібліотеці він проводив заняття у фізичному та фотографічному гуртках, викладав співи, гра на акордеоні.

        Щоб прищепити дітям звичку бережливого ставлення до книг Степан Йосипович на уроках праці навчав учнів старших класів переплетеної справи, а учнів молодших класів та середньої групи займалися дрібним ремонтом книг. Багато інших корисних справ було зроблено за роки його роботи у бібліотеці.

        10 жовтня 1971 року в с. Лудин було відкрито новозбудовану школу. Згідно з архітектурним проектом, для бібліотеки було відведено спеціальне приміщення у західній частині школи з окремим входом. Сюди перенесли більше 500 примірників книг із бібліотеки старої школи.

        Бібліотекарем було призначено вчителя географії, колишнього жителя с. Лудин Литвинчука Степана Михайловича.

        Фонд постійно оновлювався доукомплектовувався новою літературою, Підручниками були забезпечені всі учні школи. Згідно постанови від 10.02.78р. користувалися ними безкоштовно. За невеликий проміжок часу було сформовано дуже хороший фонд дитячої та програмової літератури. Паралельно з шкільною, працювала сільська бібліотека, куди зверталися учні у разі необхідності.

        У 1985 році, після виходу на пенсію Литвинчука Степана Михайловича, новим учителем географії, а заодно і бібліотекарем було призначено Заставного Романа Михайловича. Незважаючи на зайнятість уроками він знаходив час не тільки для індивідуальної роботи з читачами – дітьми, а й допомагав підбирати матеріал до визначних дат, подій, масових заходів що проводились у школі.



Разом з тим контролював збереження підручників. Двічі на місяць проводились рейди – перевірки підручників по класах. За підсумками перевірки визначали переможців. Книжковий фонд оновлювався, зношена література вилучалася. Станом на 29.10. 1885 року фонд бібліотеки становив 5160 примірників книг.

        У 1995 році, з приходом у школу нового директора – Цицюк Ємілії Михайлівни у школі було здійснено зміни. Це торкнулось і бібліотеки. За порадою Ємілії Михайлівни фонд бібліотеки було перенесено у приміщення школи і розташовано у правому її крилі.

        Ця зміна принесла великі зручності як для дітей так і для вчителів. Зросла книговидача, покращились знання у дітей, побільшало активних читачів. Станом на 1.09.2002 р. фонд бібліотеки становить 10224 примірники.

        Шкільна бібліотека – це фундамент освіти і самоосвіти. Берегиня людського знання, зафіксованого у документ ній формі. Виховання в учнів любові до книг, вироблення у них глибоких читацьких інтересів – одна з головних завдань, яке необхідно розв’язати на сучасному етапі.

         У наш час суцільної компютеризиції роль бібліотеки відходить дещо на другий план, але применшувати, забувати книгу ніяк не можна, бо книга то наше багатство, вона дає людям знання.